Jak dbać o majtki menstruacyjne? Nasze wskazówki

Na dzisiejszym rynku dostępnych jest wiele różnych artykułów higienicznych dedykowanych do użytku podczas menstruacji. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że istnieją alternatywy dla tradycyjnych podpasek i tamponów, a świadomość ta ciągle rośnie. Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie z tych rozwiązań są przyjazne dla środowiska. Dla wielu ludzi ekologiczność stanowi istotne kryterium wyboru, obok skuteczności w użytkowaniu, na przykład zapobieganiu przeciekaniu oraz komfortu noszenia.

Bielizna menstruacyjna, chociaż wciąż stosunkowo nowa na polskim rynku, zyskuje coraz większą popularność. Wraz z kubeczkami menstruacyjnymi i wielorazowymi podpaskami, stanowią one jedne z niewielu dostępnych opcji higienicznych, które są również przyjazne dla naszej planety. Zapewniając wygodę, trwałość i atrakcyjny wygląd, są świetnym wyborem dla każdej osoby poszukującej skutecznej ochrony i chcącej zadbać o środowisko poprzez rezygnację z jednorazowych produktów.

Majtki menstruacyjne wielokrotnego użytku, są rewolucyjnym rozwiązaniem dla kobiet, które chcą zrezygnować z tradycyjnych środków higienicznych podczas menstruacji. Zapewniają one wygodę, ochronę i przyjazne dla środowiska rozwiązanie. Jednak aby cieszyć się nimi przez wiele lat, należy dbać o bieliznę w odpowiedni sposób.

W takim razie jak dbać o bieliznę menstruacyjną? Przekazujemy kilka wskazówek jak pielęgnować i cieszyć się komfortem użytkowania bielizny menstruacyjnej.

Pierwsze spotkanie - jak przygotować bieliznę menstruacyjną do noszenia i prania?

Przed pierwszym użyciem nowych majtek menstruacyjnych, zaleca się ich uprzednie zapranie w zimnej wodzie bez żadnego środka piorącego. Pozwolimy w ten sposób nadać rozruch warstwie chłonnej. Polecamy również, najlepiej w bezpiecznych warunkach domowych przetestować swój model majtek. Dzięki temu będziesz mogła sprawdzić ich chłonność - ile godzin noszenia, będzie dla Ciebie komfortowym limitem. Producent bielizny menstruacyjnej SMOON gwarantuje do 12 godzin bez przeciekania, wilgoci i przykrego zapachu.

Jak prać majtki menstruacyjne? Krótka instrukcja jak używać bielizny menstruacyjnej

Pierwszą próbę masz już za sobą? Świetnie! Teraz czas na ich wypranie. Po pierwsze, zawsze bierz pod uwagę wskazówki czyszczenia bielizny od producenta. On najlepiej zna swój produkt i jego rekomendacje w sprawie prania i suszenia bielizny są kluczowe. Niemniej większość bielizny menstruacyjnej można potraktować w następujący sposób:

  1. Po każdym użyciu majtek, wypłucz je pod zimnym strumieniem wody, do momentu, aż będziesz mieć poczucie, że krew menstruacyjna wypłynęła.
  2. Jeśli chcesz majtki prać w pralce - użyj specjalnych woreczków na bieliznę. Dzięki temu nie będą narażone na uszkodzenia. Nie wsadzaj do pralki jednocześnie majtek wraz z ubraniami posiadającymi metalowe/ostre elementy.
  3. Wybierz delikatny program piorący, z temperaturą maksymalnie 30 stopni. Pamiętaj, że najważniejszą właściwością majtek menstruacyjnych jest ich chłonność. Aby nie uszkodzić tych właściwości, wybierz odpowiedni program i delikatne detergenty.
  4. Po praniu, wybierz tradycyjną metodę suszenia bielizny. Nie susz majtek menstruacyjnych w suszarce bębnowej, na słońcu czy kaloryferze. Wysoka temperatura może uszkodzić włókna chłonne.

Czy mogę prać ręcznie majtki menstruacyjne?

Oczywiście, że tak! Jeśli taka metoda jest Ci bliższa, bądź nie chcesz czekać, aż będziesz mieć więcej ubrań do wkładu w pralce, to równie skuteczna metoda jak pranie w pralce. Pamiętaj jednak o tych kilku wskazówkach:

  • Pierzemy zawsze w zimnej/chłodnej wodzie.
  • Używaj delikatnych detergentów - najlepiej użyć środków, które w składzie mają poniżej 5% mydła. Szare mydło, płyny do płukania czy orzechy piorące mogą oblepiać włókna tworzące warstwę chłonną majtek, co zmniejszy ich trwałość i skuteczność. Mydło marsylskie czy Aleppo również się nie sprawdzą.
  • Rozwieś majtki do naturalnego wyschnięcia.

Jak długo schnie bielizna menstruacyjna?

Czas schnięcia bielizny menstruacyjnej, będzie zależał od ich poziomu chłonności. Zazwyczaj ten proces trwa od dwóch godzin do dwóch dni, a czas ten może się różnić w zależności sposobu i miejsca, w jakim suszysz bieliznę. Aby przyspieszyć ten proces, zaleca się delikatne wyciśnięcie nadmiaru wody ręcznie przed zawieszeniem majtek.

Jeśli zależy ci na szybkim wyschnięciu majtek, możesz użyć ręcznika do ich wytarcia lub położyć je na osobnym suchym ręczniku. Następnie zwiń ręcznik z majtkami w środku, delikatnie naciskając, aby usunąć wilgoć. Po rozwinięciu ręcznika, zawieś majtki do wyschnięcia – często jest to szybsze niż ich rozkładanie na płasko.

Inne wskazówki dotyczące pielęgnacji bielizny menstruacyjnej

Bieliznę można w łatwy i ekologiczny sposób dezynfekować. Użyj kilku kropel olejku z drzewa herbacianego lub octu do prania. Użycie już kilku kropel ulubionego olejku eterycznego to świetny sposób, by majtki pachniały świeżością, bez potrzeby użycia płynu zmiękczającego. Pamiętaj, że płyny do płukania tkanin mogą uszkodzić delikatne włókna chłonne. Dodatkowo olejek np. z drzewa herbacianego ma właściwości antybakteryjne. Zapach i higiena w jednym!

Majtki menstruacyjne - ekologiczne rozwiązanie na lata

Aby majtki menstruacyjne służyły Ci długie lata i były wiernym towarzyszem tych okresowych dni, wystarczy że potraktujesz je z delikatnością. Odwdzięczą Ci się miękkością, chłonnością, wygodą i pewnością w czasie okresu. Jeśli nie posiadasz jeszcze swojej pary, zerknij do naszego sklepu. Specjalnie dla Ciebie, wybrałyśmy bieliznę marki SMOON - majtki te wchłoną równowartość aż 12 tamponów i zapewnią ochronę do 12 godzin! Mamy modele o różnej chłonności oraz w wielu rozmiarach. Jeśli masz córkę, która rozpoczęła menstruację, możesz podarować jej wspaniały zestaw na początek tej drogi: Zestaw Moja Pierwsza Miesiączka. Zawiera on balsam, majtki menstruacyjne oraz termofor z pestek wiśni. Z pewnością jest to wspaniały gest i możliwość wprowadzenia nastolatki w ten nieco jeszcze nieznany jej temat menstruacji. Trzymamy mocno kciuki za ten nowy, piękny etap w życiu kobiety!

Tulimy,

Mumsy