Kosmetyki naturalne, kosmetyki organiczne, kosmetyki wegańskie - poznaj różnice

Trend kosmetyków naturalnych rozwija się dynamicznie od lat, zyskując popularność na skalę światową. Pierwszymi graczami na rynku były niewielkie manufaktury, jednakże obecnie także duże koncerny wprowadzają swoje linie produktów z naturalnych substancji do codziennej pielęgnacji, dostępne praktycznie w każdej drogerii. Zanim zdecydujesz się na zakup takiego kosmetyku, warto zrozumieć różnicę pomiędzy kosmetykami naturalnymi, wegańskimi oraz organicznymi, gdyż mimo zbliżonych nazw są to odrębne kategorie.

Czym są kosmetyki naturalne? Jak rozpoznać kosmetyk naturalny?

Brak jednoznacznej definicji i różnorodność interpretacji pokazują, że dla każdego "naturalne kosmetyki" mogą mieć inne znaczenie. Ogólnie można jednak uznać, że głównie wykorzystują one składniki pochodzenia naturalnego, takie jak składniki roślinne, składniki pochodzenia zwierzęcego lub minerały. Chociaż dążą one do unikania substancji syntetycznych, nie zawsze jest to możliwe w pełni, zwłaszcza gdy chodzi o konieczność zachowania trwałości produktów przez zastosowanie odpowiednich konserwantów.

Może Cię zdziwić brak jednoznacznej definicji prawnej dla naturalnych kosmetyków, mimo ich rozległego rynku. Sytuacja ta niestety prowadzi do różnorodnych interpretacji, co komplikuje kwestię ich klasyfikacji.


Czym są kosmetyki organiczne?

Kategoria kosmetyków organicznych cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze względu na swoje wyjątkowe właściwości. Charakterystyczna dla nich jest metoda produkcji, oparta na surowcach pochodzących z ekologicznych upraw, czyli wolnych od pestycydów i innych substancji chemicznych. Dzięki temu, użyte składniki kosmetyków dają nam produkty ekologiczne o czystym składzie, co sprawia, że są szczególnie korzystne dla skóry.


Surowce organiczne są naturalne, lecz surowce naturalne nie zawsze muszą być organiczne. Aby surowiec mógł być uznany za organiczny, musi być pozyskiwany z upraw lub hodowli ekologicznych.


Dzięki wyłącznemu wykorzystaniu naturalnych składników,kosmetyki te doskonale harmonizują z ludzką skórą, umożliwiając optymalną pielęgnację oraz wspierając naturalne procesy fizjologiczne zachodzące w skórze. Czysta formuła kosmetyków organicznych ma lepsze oddziaływanie na skórę, ponieważ ich składniki są lepiej tolerowane i bardziej efektywne, nie będąc zakłócanymi przez sztuczne substancje chemiczne. Użytkownicy naturalnej pielęgnacji często zauważają, że ich skóra reaguje korzystnie na składniki pochodzenia naturalnego, co przekłada się na poprawę jej kondycji.

Warto zaznaczyć, że podobnie jak w przypadku kosmetyków naturalnych, kosmetyki organiczne nie są testowane na zwierzętach, co jest istotne dla wielu konsumentów. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie produkty organiczne są automatycznie wegańskie, gdyż niektóre mogą zawierać substancje pochodzenia zwierzęcego, jak na przykład wosk pszczeli, wykorzystywany ze względu na swoje właściwości nawilżające i ochronne.

Rolnictwo ekologiczne stawia na produkcję z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz ochronę jego zasobów i różnorodności. Praktyki te obejmują cykle przyrody, takie jak sezonowe zbiory, oraz wykorzystywanie energii odnawialnej.

Ważne jest również zrozumienie, że tylko substancje uzyskiwane poprzez uprawę lub hodowlę mogą być określane jako organiczne lub ekologiczne. Natomiast woda oraz minerały, takie jak na przykład glinki, są pobierane z ziemi poza sferą rolnictwa, więc nie mogą być uznane za organiczne.


Jak znaleźć bezpieczne kosmetyki naturalne?

Identyfikacja kosmetyków naturalnych i organicznych może stanowić wyzwanie, szczególnie w kontekście stale rosnącej liczby produktów na rynku oraz często niejasnych oznaczeń. W praktyce kluczem do zrozumienia, czy dany kosmetyk faktycznie spełnia kryteria naturalności lub organiczności, są certyfikaty.

Proces certyfikacji kosmetyków pełni istotną rolę w zapewnieniu konsumentom, że wybrane przez nich produkty spełniają określone standardy. Wśród najbardziej znanych jednostek certyfikujących znajdują się:

  • Ecocert,
  • NaTrue,
  • Cosmebio,
  • ICEA
  • standard COSMOS, który je grupuje pod jednym szyldem.

Ich wytyczne stanowią solidną podstawę do oceny stopnia naturalności produktu, nawet w przypadku braku posiadania przez niego certyfikatu. Warto pamiętać, że wiele marek decyduje się nie certyfikować swoich produktów z przyczyn finansowych, ponieważ proces ten jest kosztowny i wymaga odnowienia co kilka lat.

Skupmy się na standardach największej organizacji Ecocert. Klasyfikuje ona kosmetyki na dwie kategorie, gdzie co najmniej 95% składników musi być naturalnych lub pochodzenia naturalnego. W tych kategoriach znajdują się:

  1. Kosmetyki naturalne - zawierają co najmniej 50% substancji roślinnych i minimum 5% wszystkich składników w ostatecznym produkcie musi pochodzić z upraw ekologicznych.
  2. Kosmetyki organiczne - składają się z co najmniej 95% substancji roślinnych, z czego minimum 10% surowców w produkcie końcowym musi być pochodzić z upraw ekologicznych.

W Mumsy bardzo cenimy marki, które dostarczają nam najwyższej jakości, najlepsze kosmetyki naturalne, zgodne z naszymi wartościami. Jedną z naszych marek, która tworzy kosmetyki z poszanowaniem środowiska naturalnego jest UKVIAT. W ofercie znajdziesz serum do twarzy dla każdego typu skóry, krem pod oczy oraz wielofunkcyjny odżywczy balsam. Sprzedaż każdego z kosmetyków, wspiera inną fundację wspierającą walkę z degradacją środowiska naturalnego.


A jak do tego mają się wegańskie produkty? Czym się wyróżniają?

Kosmetyki wegańskie reprezentują podejście, które zdobywa coraz większą popularność wśród świadomych konsumentów. Ich kluczową cechą jest całkowite pozbawienie składników pochodzenia zwierzęcego, takich jak wosk pszczeli, kolagen, albumina czy żelatyna. To wyeliminowanie składników zwierzęcych sprawia, że kosmetyki wegańskie stanowią atrakcyjny wybór nie tylko dla wegan, ale także dla osób z alergiami na pewne substancje lub tych, którzy po prostu chcą unikać ich z różnych przyczyn.

Istotnym aspektem kosmetyków wegańskich jest fakt, że nie są testowane na zwierzętach. Są to tzw. kosmetyki cruelty free. To istotny element etyczny, który przemawia do szerokiej grupy konsumentów dbających o dobrostan zwierząt. Wiele marek kosmetycznych oferujących produkty wegańskie, podkreśla swoje zaangażowanie w etyczne praktyki biznesowe.

Jak już zapewne zauważyłaś, kosmetyki naturalne opierają się na używaniu składników pochodzenia naturalnego, w tym roślinnego, mineralnego oraz odzwierzęcego (jak to określają wytyczne Ecocert). Kiedy kosmetyk naturalny zawiera składniki aktywne odzwierzęce, automatycznie nie może być uznany za wegański. Natomiast, jeśli chodzi o wegańskość produktu, kluczowe jest jedynie unikanie składników pochodzenia zwierzęcego. Nie ma tu mowy o substancjach syntetycznych.

Jeśli chcesz mieć pewność, że dana firma produkuje kosmetyki dla wegan, warto sprawdzić na opakowaniu certyfikaty takie jak Viva! lub Vegan Society. Jeśli ich nie ma, możliwe, że znajdziesz dodatkowe informacje na etykiecie. Niemniej jednak, zawsze warto przeanalizować skład INCI, aby wykluczyć obecność składników takich jak mleko, miód, wosk pszczeli, jedwab, kolagen czy lanolina.

Odpowiednia pielęgnacja skóry i włosów - postaw na marki w Mumsy Concept

Szukasz marek, które korzystają ze składników pochodzenia naturalnego - bezpiecznych i skutecznych do każdego rodzaju skóry? Zerknij na markę Simply More. Pielęgnacja delikatnej skóry, zmagającej się z trądzikiem czy z uszkodzoną barierą lipidową - to obszary w których Simply More doskonale się odnajduje. Dodatkowo to polskie naturalne kosmetyki, tworzone przez specjalistów. Objęte certyfikacją COSMOS oraz Ecocert. W ofercie znajdziesz: Nawilżający krem do twarzy oraz Delikatną emulsję myjącą. Jakby jeszcze było mało, są to kosmetyki cruelty free. Marka działa w duchu less is more - przekonując, że mniej znaczy więcej. Ograniczają swój ślad węglowy, opakowania oraz przekonują, że do skutecznej pielęgnacji, nie potrzebujemy tony kosmetyków.


Jeśli szukasz produktów do pielęgnacji włosów w duchu naturalności, polecamy zapoznać się z produktami marki Zenz Organic. Z pewnością na uwagę zasługuje naturalny szampon PURE no.1.

Dziękujemy, że dotarłaś aż do końca artykułu :) Mamy nadzieję, że trochę uporządkowałaś swoją wiedzę na temat kosmetyków naturalnych i będziesz mogła podjąć swoją własną, świadomą decyzję zakupową.

Tulimy,

Mumsy