Pierwszy raz przychodzi niespodziewanie. Na lekcji wf-u, podczas nocowanki u koleżanki, jeśli mamy szczęście czeka z wizytą, aż do powrotu do domu. Jest naszą wierną towarzyszką przez lata. Jedne z nas żegnają się z nią raz na jakiś czas na 9 miesięcy, ale zawsze utęskniona wraca. Inne zaś mierzą się miesiąc w miesiąc bez wytchnienia, aż do momentu, kiedy postanowi się wyciszyć i odejść w zapomnienie.

2280, tyle dni menstruuje przeciętna kobieta w trakcie swojego życia [1]. Kiedy podzielisz tą liczbę na 365 dni, dowiesz się, że masz okres przez ponad 6 lat swojego życia. W tym czasie zużywasz ok. 130 kg jednorazowych produktów do higieny intymnej. Nie wiem jak Ty czytając, ale ja jestem w szoku pisząc to wszystko.

Niekiedy tak frustrująca i trudna, a zarazem tak potrzebna i oczyszczająca. Dzisiaj chciałabym wejść z Wami w świat menstruacji i opowiedzieć Wam trochę prawdy o produktach przeznaczonych do podstawowej higieny intymnej. Bielizna menstruacyjna SMOON

 

1. Czy producent podpasek lub tamponów musi podać dokładny skład produktu?

Nie. Co gorsza, zgodnie z prawem nie musi podawać składu produktów wcale. Zastanawiasz się dlaczego? Otóż związane jest to z tajemnicą handlową. Nie musi także informować nas o tym, jak przebiegała produkcja takich produktów. Jeśli masz w swojej łazience opakowanie podpasek lub tamponów od jednego ze znanych producentów zachęcam Cię do sprawdzenia.


2. Co stoi za kulisami śnieżnobiałego koloru podpasek i tamponów?

Chlor i dioksyny. Podczas barwienia podpasek i tamponów chlorem, wydzielają się dioksyny. Nawet minimalne ilości są dla nas toksyczne i mogą wchłaniać się przez błonę śluzową pochwy. Dioksyny, zaliczane do środowiskowych zanieczyszczeń , mogą również wpływać na mleko kobiecie podczas karmienia piersią [2], gospodarkę hormonalną oraz płodność [3]. Nie wiem, jak Ty, ale ja mówię NIE.

3. ROUNDUP, glifosat? Co to takiego?

Jeśli masz teraz dodatkową sekundę, wpisz proszę jedno z tych haseł w okno wyszukiwarki. 
Jeśli nie, zacytuję dla Ciebie to co wyskakuje po wpisaniu hasła „Roundup”:

 „Roundup – nazwa handlowa nieselektywnego herbicydu zawierającego jako substancję czynną glifosat, produkowany przez koncern Monsanto. Zwalcza niemal wszystkie rośliny, dlatego może być stosowany przed założeniem plantacji roślin, wschodem uprawianej rośliny lub tuż przed zbiorem. Stosowany jest też na nieużytkach i w sadach. Stosowany jest w celu zwalczenia uciążliwych chwastów. „ [4]

Co mają chwasty do produktów higieny intymnej? Bawełnę, z której są produkowane. Aż 11% upraw spryskuje się właśnie tym pestycydem.  Czy dalej śnieżna biel podpasek kojarzy Ci się z czystością?

                                                                                                                    Kubeczek menstruacyjny MIĘKKI DIVINE


4. Plastik, czyli dlaczego moja podpaska ma taki nieprzyjemny zapach?

Poza owijkami, opakowaniami czy aplikatorami znajdziesz go również w samej wkładce, która ma zapobiegać przeciekaniu. Nie przepuszcza krwi, ale przez to też nie oddycha. Co za tym idzie?  Sprzyja namnażaniu się bakterii, które mogą przyczyniać się do wystąpienia nieprzyjemnego zapachu. Może czas dać naszej pochwie moment wytchnienia i oddechu?

5.  300 lat +

Tyle czasu potrzebuje standardowa podpaska, żeby ulec rozkładowi, a tak naprawdę zamienić się w mikropalstik, który pozostaje z nami na zawsze. 


Pobrane z internetu.
6. Gdzie trafiają wykorzystane produkty do higieny intymnej?

Większość z nich kończy na wysypiskach śmieci. No właśnie większość… Znaczą część możemy znaleźć także na plażach i  w oceanach. Według danych Marine Conservation Society na stu metrach oczyszczonej plaży znajduje się ok. 5 sztuk odpadów menstruacyjnych [5].Wiele firm powoli zmienia swoje podejście do tematu produktów higieny intymnej. Wielkie korporacje odchodzą od opisanych przeze mnie w artykule praktyk. Pojawia się co raz więcej produktów alternatywnych, takich jak: bielizna, kubeczki, czy gąbki  menstruacyjne. Powstają firmy, które sprzedają jednorazowe produkty do higieny intymnej, złożone tylko i wyłącznie z niebielonej chlorem, certyfikowanej bawełny owiniętej biodegradowalnym opakowaniem. Świadomość menstruacyjna jest niezwykle ważna. Zmiana nawyków i przyzwyczajeń bywa bardzo trudna. Czasem wydaje się być wręcz niemożliwa. Mam cichą nadzieję, że ten artykuł zostawi Cię z refleksją i w odrobinę większym uświadomieniu.

Uściski,
Wika
MUMSY CONCEPT ♥